Ziua porților deschise la Mănăstirea Cetățuia din Iași

Mănăstirea Cetățuia din Iași organizează miercuri, 29 noiembrie, ora 11:00, evenimentul „Ziua porților deschise la Mănăstirea Cetățuia”, din cadrul proiectului cu titlul „Proiecte PFU de restaurare componente artistice din Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel a Mănăstirii Cetățuia din Iași”, finanțat prin programul „Timbrul monumentelor istorice”, sesiunea I/2023, derulat de Institutul Național al Patrimoniului.

În cadrul evenimentului, participanții vor afla informații despre pictura murală (sec. XVII) și despre catapeteasma (sec. XVIII) din Biserica „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” a Mănăstirii Cetățuia.

Proiectul este implementat în parteneriat cu Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae”, Centrul Cultural Misionar Doxologia al Arhiepiscopiei Iașilor și Asociația Actum.

Locația: Iași, Mănăstirea Cetățuia - Sala Gotică și Biserică.

Invitați speciali: specialiști restauratori prof. dr. Carmen-Cecilia Solomonea și lect. dr. Stelian Onica.

Durată eveniment: aprox. 3 ore, începând cu ora 11:00.

Data evenimentului: miercuri, 29 noiembrie.

Pentru informații suplimentare: tel. 0742.210.145, email: allina.nistor@gmail.com.